Biegli sądowi – dokumentowanie wydatków

Informacja przekazana przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

 

„Dzień dobry,

Szanowni Państwo

 

W związku z wątpliwościami dotyczącymi dokumentowania wydatków ponoszonych przez biegłych sądowych na sporządzenie opinii („likwidacja” oświadczeń), które pojawiły się w momencie wydania dwóch rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 kwietnia 2024 r.:

– w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych do wydania opinii w postępowaniu cywilnym (Dziennik Ustaw z dnia 24 kwietnia 2024 roku, poz. 627);

– w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych do wydania opinii w postępowaniu karnym (Dziennik Ustaw z dnia 23 kwietnia 2024 roku, poz. 615), 

 

wystąpiliśmy do Ministra Sprawiedliwości (informacja była zamieszczona na stronie internetowej PFSRM: https://pfsrm.pl/aktualnosci/item/798-biegli-sadowi-dokumentowanie-wydatkow-na-sporzadzenie-opinii-wystapienie-do-ministra-sprawiedliwosci ). 

Odpowiedź MS nie zawierała stosownych wyjaśnień. 

 

Należy jednak zauważyć, że w dniach 7 i 10 października 2024 roku zostały opublikowane kolejne wersje projektów rozporządzeń Ministra Sprawiedliwości zmieniających wyżej przywołane rozporządzenia, w tym w zakresie dokumentowania wydatków. W zamiarze projektodawcy „oświadczenia” mają wrócić, chociaż w trochę „rozbudowanej” formie.

 

Zgodnie z tymi projektami (odpowiednio w par. 8 i par. 12 rozporządzeń MS):

 

„1. Poniesione przez biegłego wydatki w zakresie, w jakim bezpośrednio dotyczyły one konkretnej opinii i były niezbędne dla jej wydania, w szczególności wydatki materiałowe, amortyzację aparatury badawczej oraz koszty dojazdu na miejsce wykonania czynności, biegły dokumentuje za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów.

2. Jeżeli udokumentowanie poniesionych przez biegłego wydatków, o których mowa w ust. 1, nie jest możliwe za pomocą faktur lub rachunków albo kopii tych dokumentów, biegły składa pisemne oświadczenie o poniesieniu wydatku, zwierające w szczególności wysokość wydatku, mechanizm jego wyliczenia, oraz przyczynę braku możliwości jego udokumentowania.”.

 

Tym samym jest nadzieja, że w najbliższej przyszłości (po wydaniu tych nowelizujących rozporządzeń) będzie możliwość dokumentowania szeregu wydatków za pomocą oświadczeń, co nie jest wykonalne za pomocą faktur lub rachunków.

 

 

Korzystając z okazji w informuję, że na stronach RCL dostępny jest ujednolicony przez Rządowe Centrum Legislacji (nie jest to oficjalny tekst jednolity ogłoszony w Dzienniku Ustaw) tekst ustawy z dnia 16 września 2011 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi:

https://rcl.gov.pl/wp-content/uploads/2024/10/tekst_ujednolicony_ustawy_20241007.pdf

 

 

Z pozdrowieniami,

 

Krzysztof Gabrel

Wiceprezydent PFSRM”

Oddział Warszawski PSRWN