Założenia do projektu ustawy o biegłych sądowych

Informacja przekazana przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych.

 

„Dzień dobry,

Szanowni Państwo,

 

W Ministerstwie Sprawiedliwości podjęto koleją próbę opracowania projektu ustawy o biegłych (sądowych). W dniu 25 lipca 2024 roku odbyło się w MS spotkanie kilku zaproszonych organizacji (w tym PFSRM) z Pełnomocnikiem Ministra Sprawiedliwości do Spraw Biegłych Sądowych prof. Tadeuszem Tomaszewskim oraz Zespołem roboczym do spraw przygotowania założeń ustawy o biegłych. Zaprezentowany został dotychczasowy efekt prac Pełnomocnika i Zespołu. Spotkanie to było również okazją do przybliżenia Pełnomocnikowi i Członkom Zespołu specyfiki naszej specjalności (rzeczoznawca majątkowy jako osoba, która zawodowo sporządza OPINIE (o wartości nieruchomości) dla różnych celów; że jest to zawód regulowany; że potwierdzenie kompetencji następuje w formie egzaminu państwowego, że funkcjonuje „państwowa” Komisja Odpowiedzialności Zawodowej itd.). Odróżnia to naszą specjalność od innych specjalności biegłych (w przypadku gdy RzM jest biegłym oczywiście) i zdanie to miało okazję „wybrzmieć” na tym spotkaniu, zwłaszcza w aspekcie projektowanej „Komisji Certyfikacyjnej Biegłych Sądowych i Instytucji Opiniujących”. Należy jednak podkreślić, że członkowie Zespołu doliczyli się, jeżeli uwzględnić te „niszowe”, ok. 1.000 specjalności funkcjonujących w systemie pt. „biegli sądowi”. Starają się stworzyć ustawę „uniwersalną”. Poprzednikom to nie udało się.

 

Będziemy przyglądać się dalszym pracom Zespołu.

 

W załączeniu „informacja” o przygotowanych dotychczas przez Zespół założeniach ustawy o biegłych. 

 

Osoby zainteresowane „bardziej” odsyłam do strony internetowej Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, którego prof. Tadeuszem Tomaszewskim jest Wiceprezesem. Zamieszczone zostało tam bardziej obszerne opracowanie „założeń ustawy”, niż to sygnowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości:

 

https://kryminalistyka.pl/zalozenia-do-projektu-ustawy-o-bieglych-sadowych/

 

 

Korzystając z okazji należy odnotować, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad tematem, który zasygnalizowaliśmy w naszym wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 maja 2024 roku, dotyczącym dokumentowania wydatków poniesionych przez biegłych sądowych w związku ze sporządzeniem opinii:

 

https://pfsrm.pl/aktualnosci/item/798-biegli-sadowi-dokumentowanie-wydatkow-na-sporzadzenie-opinii-wystapienie-do-ministra-sprawiedliwosci

 

Odpowiedzi na nasze, zadane wówczas, pytania nie dostaliśmy, ale należy odnotować, że trwają prace nad zmianami rozporządzeń z dnia 17 kwietnia 2024 r, zarówno „cywilnego, jak i „karnego”.

Teksty projektów w załączeniu. 

Zgodnie z projektami mają wrócić „oświadczenia” dokumentujące poniesione wydatki.

 

Z pozdrowieniami

Krzysztof Gabrel

Wiceprezydent PFSRM”

2024_07_Założenia do ustawy o biegłych sądowych_INFORMACJA

Projekt_zmiana rozporzadzenia_stawki bieglych_postepowanie cywilne

Projekt_zmiana rozporzadzenia_stawki bieglych_postepowanie karne

Oddział Warszawski PSRWN